«

»

הדפס פוסט זה

שביל החורש שתולה – הזמנה לטיול בלב החורש שמסביב

שביל החורש שתולה (קרדיט: מאתר החברה להגנת הטבע)

לחצו כאן להורדת מפת סימון שביל החורש שתולה

שביל החורש שתולה הינו מסלול מגוון בחורש הים-תיכוני של הגליל העליון המערבי, החובק נקודות ציון מרהיבות: "הלוע" ("הוטה") באדמה הכי עמוק בארץ ואחת מתצפיות הנוף המיוחדות של הגליל העליון המערבי מזווית לא מוכרת.

השביל נפרץ לראשונה ב-2014 ביוזמת תושבי מושב שתולה בשיתוף פעולה עם קק"ל. בחודש יוני 2017 סומן השביל על ידי הוועדה לשבילי ישראל של החברה להגנת הטבע ב- 3 צבעים: שחור, כחול ואדום, כדי לאפשר מגוון אפשרויות טיול.

נמליץ על 3 סוגי מסלולים:

  •  אדום -שחור: משער בקר על כביש 8893 עד לתצפית וחזרה באותה דרך (כ – 1 ק"מ)
  • שחור: ממושב שתולה עד התצפית וחזרה באותה דרך (כ – 1.5 ק"מ)
  • שחור-כחול (דורש הקפצה): ממושב שתולה, דרך נחל בצת עילי עד לחניון הסרנים (כ – 2 ק"מ).

נקודות התחלה וסיום:

התחלת המסלול האדום: בכביש 8993 , מזרחית למושב שתולה, בצד הכביש ליד גדר בקר (נ.צ. 775915 / 229846).

התחלת המסלול השחור:  שער בגדר ההיקפית של מושב שתולה. (נ.צ. 776410 / 229717)

סיום המסלול הכחול: (נ.צ. 775949 / 228325)

תיאור המסלול האדום והשחור: 
מנקודת ההתחלה, המסומנת אדום, נחצה את שער הבקר (נקפיד לסגור אותו אחרינו) ונמשיך בדרך העפר הרחבה דרך שער בקר נוסף עד למכלאת בקר.

נמשיך עם דרך העפר ימינה (צפונה) עד שנראה משמאלנו שביל מטיילים הנכנס אל תוך החורש (המשך הסימון האדום). נעזוב את דרך העפר וניכנס אל תוך החורש. אחרי כ  – 300 מטרים נראה עצים מוקפים גדר תיל. נתקרב לגדר התיל ונוכל לראות פתח באדמה, זהו הפתח של "הוטת רהב".

הוטת רהב היא לוע באדמה, שנוצר כתוצאה מהמסת אבן הגיר על-יד מי הגשמים באיזור. צורתה כעין ארובה מחולקת לשלושה "קמינים" ועומקה הכולל הוא 188 מ' מתחת לפני השטח – הנקודה העמוקה ביותר במערות ישראל! בערבית נקראת מערה כזו "הוטה" – שמשמעותה לוע של לוייתן. שמה של ההוטה כשם ההר הסמוך, הר רהב.

 

לתצפית. מהוטת רהב נמשיך כמה מטרים עם השביל עד לצומת שבילים. השביל משמאל, יוביל אותנו לאחר כ 250 מ' לתצפית מרשימה על נוף הגליל העליון המערבי, מזווית שלא הכרתם: הים התיכון, רכס ראש הנקרה, חניתה, ערב אל ערמשה, מושב שתולה, גוש הרי מירון, הר הארי, בית ג'אן, חורפיש, רכס תפן, רכס ינוח, כפר ורדים, מעלות, פסוטה, אבן מנחם, שומרה וזרעית.

מהתצפית ניתן לחזור למכונית בשביל האדום, או להמשיך מהצטלבות השביל האדום והשחור, עם השביל השחור עד למושב שתולה.

תיאור המסלול השחור:

ניתן להתחיל בשער הגדר ההיקפית של מושב שתולה בנקודה שצוינה מעלה, להמשיך עד לתצפית ולחזור למכונית, יש לקחת בחשבון שחלק ממסלול זה הוא בעלייה.

הירידה ממושב שתולה עוברת דרך שדה חצבים (מרהיב בעונה) וחורש מפותח עד לאחר מאפיקי נחל בצת. משם השביל מטפס ועולה לרכס הר רהב, דרך החורש המפותח, כשפה ושם נגלות לנו תצפיות נאות על האיזור. השביל עובר בהמשכו גם בשרידי בוסתן עתיק של עצי זית ושקד, עדות לתושבים מהעבר שחיו באיזור ונעו את עצי הפרי למחייתם.

אפשרות שנייה היא להתחיל כמו בתיאור הקודם בשביל האדום, להתחבר לשחור עד לתצפית, ולאחר מכן להמשיך בשחור בירידה עד לגדר ההיקפית של מושב שתולה (מחייב הקפצה לתחילת המסלול האדום).

תיאור המסלול השחור-כחול:

התחלה בשער הגדר ההיקפית של מושב שתולה בנקודה שצוינה מעלה, וירידה עד לאפיק אחד מיובלי נחל בצת. במפגש עם האפיק נראה סימון כחול, שמוביל במורד הנחל אל עבר כביש הגישה למושב, חוצה אותו (זהירות בחציית הכביש!) ובהמשכו (קצת צפונית יותר מנקודת החיבור לכביש) אל חניון הסרנים.

נוף הנחל עטור בעצי חורש גדולים ומפותחים, והוא מוצל ברוב שעות היום, דבר המאפשר התפתחות צמחים מיוחדים חובבי לחות וצל (כמו פטריות, טחבים, שרכים ועוד).

סיום המסלול בחניון הסרנים, ע"ש שני חיילי צה"ל בדרגת סרן, ניר זהבי ויפתח עין (המקום נקרא גם חניון נו"י – ראשי תיבות: ניר ויפתח)  שנפלו בלבנו בשנת 1978 במבצע "שלכת", בפשיטה על בסיס אימונים של פאתח בדאהר אל בורג'. בחניון זה, הנטוע עצי אורן גדולים ומרשימים הנותנים צל מלא ותמידי, מצבה קטנה עם תיאור הקרב, אנדרטה, שעון שמש, שולחנות פיקניק ומתקני שעשועים לילדים ומשפחות.

 

קישור קבוע למאמר הזה: http://www.shtula.org.il/%d7%a9%d7%91%d7%99%d7%9c-%d7%94%d7%97%d7%95%d7%a8%d7%a9-%d7%a9%d7%aa%d7%95%d7%9c%d7%94-%d7%94%d7%96%d7%9e%d7%a0%d7%94-%d7%9c%d7%98%d7%99%d7%95%d7%9c-%d7%91%d7%9c%d7%91-%d7%94%d7%97%d7%95%d7%a8%d7%a9/